Електронний лікарняний: чотири відповіді на актуальні питання

Дата: 02.08.2021 08:47

В Україні з 1 червня 2021 року розпочато впровадження електронних листків непрацездатності.

- Що таке електронний лікарняний? Як він формується? Чому, говорячи про е-лікарняний, згадують Пенсійний фонд України?

- Перш за все ми повинні розуміти, що електронний листок непрацездатності, є теж документом (зареєстрованим у зазначеному МОЗ порядку, має індивідуальний номер в спеціальному реєстрі), але тільки в електронній формі, він приходить на заміну паперовому. Формується е-лікарняний в Електронному реєстрі листків непрацездатності на підставі медичного висновку про тимчасову непрацездатність. А от цей відповідний реєстр веде саме Пенсійний фонд.

- Як відбуватиметься впровадження е-лікарняних, чи передбачений перехідний період для цієї новації?

- Так, звісно, як і для будь-якої новації, щоб вона пройшла найменш безболісно, передбачено, що перехід від листків непрацездатності на паперових носіях до електронних відбуватиметься поступово. З червня по серпень 2021 року особам можуть видаватися і електронні лікарняні, і паперові листки непрацездатності. У цей час обидва види документів є підтвердженням встановленого факту тимчасової непрацездатності та підставою для здійснення страхових виплат застрахованим особам. Усі медичні установи України повністю перейдуть на електронні лікарняні з 1 вересня 2021 року.

- Яка інформація міститиметься в е-лякарняному? Хто матиме доступ до інформації, яка буде формуватись у зазначеному документі? Чи захищений він буде в електронному середовищі?

- В електронному лікарняному міститиметься така інформація:

• номер запису в реєстрі;
  • посилання на запис про пацієнта у відповідному реєстрі системи охорони здоров’я;
  • посилання на запис про лікаря, який оформив медичний висновок у Реєстрі медичних працівників;
  • посилання на запис про суб’єкта господарювання в Реєстрі суб’єктів господарювання у галузі охорони здоров’я;
  • дата і час формування медичного висновку;
  • суть медичного висновку лікаря;
  • термін дії медичного висновку.

Суб’єктами інформаційного обміну є Національна служба здоров’я України, Пенсійний фонд України, Фонд соціального страхування, інформацію з нього також будуть надавати Держпраці.

Відомості з електронної системи охорони здоров’я надходитимуть в режимі реального часу (он-лайн). Лікар, який відкриває лікарняний лист, робить це в електронній системі і підписує його своїм КЕП (електронним підписом). На підставі висновку лікаря в Реєстрі формується запис з унікальним номером – єдиний реєстраційний номер листка непрацездатності. З цього моменту можна вважати, що електронний листок непрацездатності існує. Такий лікарняний є підставою для нарахування страхових виплат.

- Які переваги в е-лякарняного?

Переваги від запровадження е-лякарняного суттєві, які відчуються незабаром, це:

• спрощення оформлення листків непрацездатності;
  • скорочення часу від оформлення електронного документа до нарахування допомоги;
  • унеможливлення зловживання під час обігу листків непрацездатності.

Переведення лікарняних в електронний вигляд – це зручно та сучасно, як для медичних працівників, так і для пацієнтів.

За інформацією Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області